

Dziś Międzynarodowy Dzień Położnej. W dużej mierze to od niej – położnej - zależy czy dzień porodu – czyli potencjalnie jeden z najpiękniejszych dni życia pozostanie rzeczywiście najpiękniejszym w naszych wspomnieniach czy też będziemy raczej chciały o nim zapomnieć.
Położna towarzyszy kobiecie w okresie okołoporodowym na wielu etapach – prowadzi edukację (tzw. szkołę rodzenia), uczestniczy w samym porodzie, odbywa wizyty patronażowe po porodzie.
Jak aktualnie wygląda udział położnej w ww. momentach? Czy możesz liczyć na pomoc położnej na takich samych zasadach jak to było przed epidemią? Czy możesz uczestniczyć w szkole rodzenia? Czy możesz rodzić z prywatną położną? Czy położna odwiedzi Cię w domu po porodzie?
Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule:
EDUKACJA PRZEDPORODOWA CZYLI SZKOŁA RODZENIA
Udział w „tradycyjnej” szkole rodzenia aktualnie nie jest możliwy. Zgodnie z zaleceniami w stanie epidemii wirusa SARS–CoV–2 wywołującego chorobę COVID–19 dla położnych rodzinnych / położnych podstawowej opieki zdrowotnej edukację przedporodową dla ciężarnych od 21 tygodnia ciąży do rozwiązania należy realizować tylko w formie zdalnej zatem przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych. Taki stan potrwa do czasu zakończenia okresu epidemii na terenie kraju.
Ważne! Położne prowadzą szkoły rodzenia, ale w formie zdalnej.
Nie musisz rezygnować z edukacji przedporodowej. Szkoły rodzenia dostosowały swoją ofertę do aktualnej sytuacji i oferują zajęcia online. Do Ciebie należy zatem wybór odpowiadającej Ci szkoły rodzenia.
PRYWATNA POŁOŻNA W CZASIE PORODU
Wiele osób poród rodzinny kojarzy w szczególności z udziałem męża/partnera rodzącej podczas porodu. Osobą towarzyszącą może być nie tylko ojciec dziecka, ale także prywatna położna, doula, inny członek rodziny czy przyjaciółka.
Dla wielu rodzących szczególnie ważny był udział prywatnej położnej.
Niedawno nasz kraj obiegła wiadomość, że wprowadzono zakaz porodów rodzinnych. Wiadomość ta wywołała szereg nieprzyjemnych emocji u kobiet w ciąży, których termin porodu przypadał w niedługim czasie od tej wiadomości.
Zakaz porodów rodzinnych został wprowadzony przez poszczególne szpitale po ww. informacji, a w efekcie w szpitalach porody rodzinne się nie odbywały.
Niestety „zakaz” porodów rodzinnych wyklucza udział każdej z ww. osób trzecich – w tym prywatnych położnych.
W dniu 29 kwietnia 2020 r. Minister Zdrowia podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że ostateczną decyzję o obecności osoby towarzyszącej przy porodzie podejmuje dyrektor szpitala i podał, że zakazu porodów rodzinnych rząd nie wprowadzał.
Ważne! Niektóre szpitale znów zezwalają na porody rodzinne!
W związku z powyższym w części szpitali zaczynają wracać porody rodzinne.
A co za tym idzie istnieje szansa na poród z prywatną położną albo ojcem Dziecka.
Sprawdź czy szpital, w którym planujesz poród umożliwia taki poród, ewentualnie poszukaj szpitala, który zakazu porodu rodzinnego nie przewiduje.
Pamiętaj, że zasadniczo dopuszczalna jest obecność tylko jednej osoby towarzyszącej pod warunkiem, że pacjentka przebywa w pojedynczej, indywidualnej sali porodowej wyposażonej w węzeł sanitarny.
Jeśli planujesz poród rodzinny, a Twój szpital go umożliwia, to pamiętaj, że osoba towarzysząca:
- musi wypełnić ankietę epidemiologiczną
- musi nosić maseczkę i rękawiczki przez cały czas pobytu w szpitalu
- powinna mieć aktualny wynik testu na obecność COVID 19, z okresu nie dłuższego niż maksymalnie 3 dni przed porodem
- powinna opuścić oddział w ciągu 2 godzin po porodzie
WIZYTY POŁOŻNEJ PO PORODZIE
Po porodzie możesz liczyć na pomoc położnej podczas wizyty patronażowej, choć ze względu na aktualny stan związany z COVID 19 będzie ona przebiegać inaczej niż w „normalnych” warunkach.
Przygotowując wizytę patronażową położna powinna uwzględnić indywidualną sytuację każdej kobiety, także w dużej mierze o tym jak będzie przebiegać wizyta będzie decydował stan zdrowia Twój i Twojego Dziecka.
Po porodzie położna powinna odwiedzić Cię w miejscu, gdzie przebywasz wraz z Dzieckiem w ciągu dwóch dni od tego jak zgłosisz urodzenie Dziecka do podmiotu leczniczego.
Ważne! Możesz nie wyrazić zgody na taką wizytę!
Jeśli nie wyrazisz zgody na wizytę, położna ten fakt odnotuje w dokumentacji medycznej. Wówczas położna jest zobowiązana do udzielenia Ci porady z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych.
Przed każdą wizytą położna powinna zadzwonić do Ciebie celem ustalenia czy wizyta domowa może się odbyć mając na uwadze ryzyko związane z COVID 19.
Podczas rozmowy telefonicznej powinny zostać omówione wszystkie „sprawy”, które można omówić przez telefon, tak by zminimalizować czas wizyty w domu.
Ważne! Wizyta w domu potrwa maksymalnie 15 minut!
Wizyta powinna zostać umówiona a konkretną godzinę, a czas wizyty powinien być ograniczony do niezbędnego minimum, nie przekraczający 15 minut.
Więcej informacji na temat przebiegu wizyty znajdziesz tutaj:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/zalecenia-w-stanie-epidemii-wirusa-sarscov2-dla-poloznych
***
Sytuacja związana z COVID 19 jest na tyle dynamiczna, że kobietą w ciąży nie pozostaje nic innego jak śledzenie bieżących informacji tak by móc świadomie przygotować się do porodu. Ważną informacją jest ta, że część szpitali przywraca porody rodzinne, a to cenne z punktu widzenia rodzącej…
Wszystkim położnym w dniu ich święta życzę wytrwałości, wyrozumiałości, sił i dużoooo empatii. Te życzenia są tak naprawdę skierowane także do kobiet, które pozostają pod opieką położnej. Dobra położna, to połowa sukcesu.
Autor:
Paulina Janikowska – Mizera - radca prawny, rodzic, edukator (trener) i przedsiębiorca.
Na blogu opisuje jak wygląda życie radcy prawnego i rodzica oraz dlaczego i czego radca prawny uczy dzieci (nie tylko swoje), a także to co ma do przekazania rodzicom o prawie i o rodzicielstwie.